Celem projektu było zdobycie umiejętności projektowania i programowania panelu HMI, integracja wizualizacji ze sterownikiem PLC oraz wykorzystanie czujnika elektronicznego.

Zaprojektowany kalkulator promili działa w dwóch trybach pracy – jako kalkulator online oraz jako alkomat. Użytkownik początkowo musi potwierdzić, że ma ukończone 18 lat, a następnie wprowadzić swoje dane takie jak płeć, waga oraz ilość lat doświadczenia w roli kierowcy. Jeśli korzystamy z kalkulatora online, następnym krokiem jest wprowadzenie ilości wypitych produktów oraz ich procentowej zawartości alkoholu.

Na podstawie wprowadzonych danych, program oblicza czas potrzebny zarówno do pełnego wytrzeźwienia, jak i do momentu, w którym możliwe będzie legalne prowadzenie samochodu, w zależności od przepisów w kraju, w którym aktualnie przebywa użytkownik. W programie uwzględnione zostały dopuszczalne ilości promili u kierowców dla wszystkich krajów Europy. W drugim trybie pracy – jako alkomat – po wprowadzeniu swoich danych, użytkownik proszony jest o wykonanie pomiaru zgodnie z instrukcją wyświetloną na ekranie.

Ważną częścią projektu jest wizualizacja, wykonana na panelu HMI. Została ona zrealizowana tak, aby była przyjemna i intuicyjna, aby nawet niewprawiony użytkownik nie miał problemu z jej wykorzystaniem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *