W dzisiejszych czasach, gdzie roboty ogarnęły hale produkcyjne, pojazdy mogą samodzielnie poruszać się po drogach, a inteligentne domy czy sztuczna inteligencja to nie hasła z filmu science fiction, wydawać by się mogło, że automatyka jest nam dobrze znana. Czy naprawdę tak jest? 

Czym jest automatyka? 

Gdy słyszymy, że coś dzieje się w sposób automatyczny, wiemy, że dzieje się to samoczynnie. Za tym, aby coś mogło dziać się bez naszego udziału stoi właśnie automatyka, która jest dziedziną nauki i techniki, zajmującą się możliwościami ograniczenia lub wyeliminowania udziału człowieka w różnych czynnościach. Użycie słowa „różnych” jest bynajmniej nieprzypadkowe, ponieważ warto pamiętać, że automatyka nie ogranicza się tylko do przemysłu. Można wyodrębnić kilka dziedzin automatyki m.in.: 

-Automatyka przemysłowa 

-Automatyka budynków 

-Automatyka środków i systemów transportu 

-Automatyka systemów wojskowych 

-Automatyka systemów biologicznych, medycznych 

Człowiek już dawno zdawał sobie sprawę, że pewne zjawiska w przyrodzie zachodzą automatycznie np. podążanie kwiatów za słońcem, a mimo to automatyka jako dziedzina wiedzy powstała dopiero na początku XX wieku. Dlaczego? Wynika to z faktu, że zanim rozwinęła się sama automatyka, potrzebny był rozwój innych gałęzi wiedzy takich jak matematyka czy informatyka. 

Automatyka przemysłowa 

Najbardziej znana i najprężniej rozwijająca się dziedzina automatyki to bez wątpienia automatyka przemysłowa. Jest ona jednym z działów inżynierii elektronicznej, który specjalizuje się w automatyzacji oraz usprawnianiu procesów produkcyjnych. Do jej zadań należy monitorowanie, sterowanie i kontrola pracy maszyn. Systemy automatyki przemysłowej składają się między innymi ze sterowników PLC, paneli operatorskich, czujników, silników i odpowiedniego oprogramowania. Można by więc stwierdzić, że automatyka przemysłowa łączy między sobą wszystkie elementy procesu, umożliwia ich współpracę i wymianę informacji. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja całego procesu, zwiększenie jego wydajności oraz efektywności. 

Czym zajmuje się automatyk? 

Jak już wiemy, automatyka jest pojęciem bardzo szerokim i często łączy się ona ściśle z dziedzinami takimi jak informatyka, robotyka, mechatronika czy elektronika. Dlatego zawód automatyka daje możliwości rozwoju zawodowego w różnych kierunkach. Najczęściej automatycy znajdują pracę w działach utrzymania ruchu, gdzie pełnią nadzór nad pracującymi urządzeniami oraz robotami przemysłowymi. Praca automatyka nie zawsze jednak musi być związana z halą produkcyjną. Bardzo często jest on odpowiedzialny za projektowanie czy tworzenie odpowiedniego oprogramowania dla urządzeń np. sterowników PLC, robotów czy paneli operatorskich.  

Studia przygotowujące do zawodu automatyka pozwalają zdobywać wiedzę w bardzo szerokim zakresie. W programie można znaleźć zagadnienia związane z programowaniem, energetyką, robotyką czy sterowaniem. Warto w trakcie studiów zwracać uwagę na zagadnienia (kursy), które są dla nas interesujące lub wręcz przeciwnie, ponieważ może to okazać się bardzo pomocne w późniejszym wyborze najlepszej dla nas ścieżki rozwoju. 

Źródła: 

Rosołowski E. (2014). Podstawy regulacji automatycznej, Wrocław 

https://abcelektro.pl/blog/automatyka-przemyslowa-co-warto-wiedziec


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *