Studenckie stowarzyszenie naukowe rozpoczyna współpracę z Botland.

SNS Automatyk, koło naukowe czynnie działające na Politechnice Wrocławskiej, właśnie rozpoczyna swoją współpracę z firmą Botland.

Jakie owoce wyda współpraca dla czytelników bloga oraz członków Automatyka?

Naszemu stowarzyszeniu daje to wiele możliwości do szybszego rozwoju, realizacji ambitniejszych projektów i motywację do dalszego działania, natomiast na blogu będą pojawiać się cykliczne artykuły dotyczące działalności koła i projektów. Będziemy dzielić się nabytą wiedzą w przystępny oraz, miejmy nadzieję, wystarczająco interesujący sposób, aby przekonać czytelników do zgłębienia się w tematykę szeroko pojętej automatyki i dać się jej pochłonąć, tak samo jak ona pochłonęła nas.

Planujemy zostać tutaj na dłużej, dlatego wypadałoby się przedstawić.

Działamy na Politechnice Wrocławskiej od wielu lat i występowaliśmy pod różnymi nazwami, ale jak na stowarzyszenie studenckie przystało zmiany są znacznie bardziej dynamiczne niż w firmach. Studiujemy tylko przez kilka lat, nieustanna rotacja członków ciągnie za sobą zmianę zainteresowań, a nieustanny rozwój technologii napędza ciekawość, natomiast ona… zmianę zainteresowań, przynajmniej częściową. Początkowo koło działało pod nazwą Energetyk i w zasadzie miało niewiele wspólnego z automatyką. Później w pełni zaczęliśmy zajmować się (a w zasadzie nasi poprzednicy) programowaniem sterowników PLC, a także organizacją Mistrzostw Polski Programistów PLC w latach 2018-2021. Teraz w projektach zaczęło pojawiać się coraz więcej robotyki i zadań software’owych. W przyszłości prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej, ale jako koło naukowe jesteśmy otwarci na zmiany. Próbujemy nieustannie nowych rzeczy, a członkowie mają swobodę w wyborze własnych projektów. Dzielimy się wiedzą, działamy, a jeśli ktoś zderza się ze ścianą, razem próbujemy ją burzyć.

Od niedawna, z perspektywy uczelni i od bardzo dawna – patrząc okiem studenta – staramy się wychylać poza mury Politechniki szukając współprac z firmami, czy to w formie szkoleń i  dofinansowań, czy też wykładów prowadzonych przez specjalistów w swoich dziedzinach.

Jakie są efekty… projekty?

Intensywna i zaangażowana (współ)praca skutkuje znacznie ambitniejszymi projektami, które pozwalają nam zdobyć bezcenną wiedzę i doświadczenie. Największy aktualnie realizowany projekt to zminiaturyzowana, funkcjonalna linia procesowa, angażująca aż szesnaście osób. Linia jest wyposażona w system wizyjny skomunikowany ze sterownikiem, przenośniki taśmowe, sieć czujników, podajnik detali i robota sortującego. Pracujemy podzieleni na drużyny, a projekt jest coraz bliżej ukończenia.

Równolegle tworzymy m.in.:

  • Sześcioosiowe ramię robota
  • Polerkę bębnową
  • Maszynę do recyklingu nieudanych druków 3D
  • Kosiarkę autonomiczną

Następne pomysły czekają już w kolejce, a my nie mamy zamiaru się zatrzymywać. Czasem bywa ciężko, brakuje nam czasu, sił, finansów, ale współpraca taka jak ta pomoże nam wciąż przeć naprzód.

https://botland.com.pl/
https://botland.com.pl/blog/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *