Nasz świat się stale zmienia, dlatego żeby sprostać jego wymaganiom potrzebne są coraz to nowsze i lepsze rozwiązania technologiczne. Nikogo chyba nie dziwi fakt, że przemysł jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Zmiany, które zachodzą w przemyśle, pociągają za sobą zmiany gospodarcze, społeczne i kulturowe. Wymaga się, aby wytwarzane produkty charakteryzowały się jak najlepszą jakością przy jednoczesnej minimalizacji kosztów i wpływu na środowisko. Kiedy obecnie stosowane technologie nie są wystarczające, konieczne jest inwestowanie w rozwijanie nowego oprogramowania, maszyn, algorytmów i ulepszanie obecnych rozwiązań.
Przemysł 4.0 to nie tylko transformacja technologiczna, ale też organizacyjna. Zmianie podlegają stosowane dotychczas modele biznesowe oraz rola ludzi w przemyśle. Co doprowadziło do czwartej rewolucji przemysłowej i jakie będą jej skutki?
Historia rewolucji przemysłowych
Przemysł zmienia się cały czas, jednakże aby można było mówić o rewolucji, musi się wydarzyć coś, co fundamentalnie zmieni zasady gry. Pierwszym przełomowym momentem było wynalezienie silnika parowego i powstanie pierwszych fabryk. To właśnie te wydarzenia stały się początkiem Przemysłu 1.0. Drugą falą rewolucji była elektryfikacja, czyli powstanie pierwszych linii montażowych, usprawnienia maszyn przez zastosowanie w nich elektryczności. Wynalezienie komputerów i zastosowanie ich do sterowania robotami oraz duży wpływ branży IT zapoczątkowały trzecią rewolucję przemysłową. Podczas międzynarodowych targów w Hannover Messe w 2011 roku pierwszy raz mówiono o Przemyśle 4.0, czyli o obecnej rewolucji przemysłowej.
Geneza Przemysłu 4.0
Ta rewolucja nie jest tak prosta do zdefiniowania, ponieważ jest interdyscyplinarna i dotyczy każdej części mikrostruktury przemysłu. Przemysł 4.0 wdraża zmiany jednocześnie w strefie mechanicznej, informatycznej, zarządzania i nie tylko. Jest to pierwszy tak rozbudowany i skomplikowany etap rozwoju. Elastyczny, efektywny, autonomiczny oraz w pełni zintegrowany- taki właśnie jest Przemysł 4.0.
Skala czwartej rewolucji przemysłowej jest naprawdę rozległa. Powszechne stało się zastosowanie analizy opartej na sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym. Zebrane w ten sposób dane są wykorzystywane do usprawnienia procesu podejmowania decyzji i automatyzacji w obszarach zarządzania logistyką, produkcją, badaniami i rozwojem. Ludzie, maszyny oraz systemy IT wymieniają między sobą informacje w czasie rzeczywistym wykorzystując do tego technologie chmury. Podstawą Przemysłu 4.0 jest przede wszystkim Internet Rzeczy (IIoT), czyli sieć łącząca urządzenia, które samodzielnie zbierają, udostępniają i przetwarzają dane takie jak czujniki, telefony czy komputery. Zmiany dotyczą także dziedziny robotyki, gdzie cały czas trwają prace nad robotami autonomicznymi, które działają przy minimalnej interwencji człowieka. Dzięki najnowszemu oprogramowaniu, sztucznej inteligencji oraz zastosowaniu różnych czujników mogą one samodzielnie podejmować decyzje na podstawie zebranych danych. Wprowadzenie tych wszystkich rozwiązań wymaga też zwiększenie uważności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dzięki nowym technologiom możliwe jest zautomatyzowanie wykrywania zagrożeń, zapobiegania im i szybkiego reagowania.
Przemysł 4.0 przyczynił się do rozwoju wielu technologii i wynalezienia nowych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że rozwój niesie ze sobą zarówno wiele korzyści jak i zagrożeń. Powszechnie mówi się już o kolejnej rewolucji przemysłowej. Jaki będzie Przemysł 5.0 i co ze sobą przeniesie? Przekonamy się już wkrótce.
Źródło:
Przewodnik po technologiach Przemysłu 4.0 pod redakcją Marka Fidali
0 komentarzy