Pod koniec września w dniach 21-22.09 członkowie naszego koła wzięli udział w Robo Challenge 2022, pierwszych w Polsce profesjonalnych zawodach w programowaniu oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych. Reprezentowali oni Politechnikę Wrocławską w kategorii uczelni wyższych.

Nasza drużyna zajęła 2 miejsce!

Skład drużyny:

• Mariusz Sokołowski
  • Filip Hellwig
  • Kuba Wrona (dzień pierwszy)
  • Wiktor Postek (dzień drugi)

Tegoroczna edycja odbyła się w konferencyjnej części Hali Stulecia. Zawody trwały 2 dni, pierwszego dnia od godziny 9:00 do 16:00, drugiego dnia od 9:00 do 13:00. W tym czasie nasi uczestnicy musieli podjąć wyzwanie rozwiązania 10 zróżnicowanych zadań. Zadaniami przydzielonymi dla nas były:

• Paletyzacja – zaprogramowanie robota wykonującego paletyzację pudełek z ryżem,
  • System wizyjny 3D – zaprogramowanie robota wykonującego paletyzację opakowań z kawą, przy wykorzystaniu wizji 3D do znajdowania opakowań,
  • Pick and Place – zaprogramowanie dwóch robotów sortujących fiolki, które są rozpoznawane przez kolor dzięki użyciu wizji 2D,
  • Zarządzanie pracą robota z poziomu sterownika PLC – sterowanie pracą robota przy pomocy sterownika PLC,
  • Spawanie – spawanie dwóch płytek metalowych przy pomocy robota przemysłowego,
  • Interfejs PC robota przemysłowego – uruchomienie komunikacji z robotem przy pomocy języka C#,
  • Automatyczna kontrola jakości z wykorzystaniem skanera 3D – kontrola jakości silnika przy pomocy robota przemysłowego oraz skanera 3D,
  • Stanowisko weryfikacji Safety – rozpoznanie wszystkich niezgodności w stosunku do norm w specjalnie przygotowanym stanowisku,
  • Symulacja procesu intralogistycznego – symulowanie pracy wózków autonomicznych w fabryce wraz z optymalizacją ich pracy,
  • Digital Twin – tworzenie kopii fabryki w programie komputerowym oraz optymalizacja pracy innej fabryki.

Na każde z zadań uczestnicy mieli 40 minut czasu. Przy każdym stanowisku była osoba kontrolująca, która sędziowała oraz w razie większych problemów udzielała wskazówek w rozwiązaniu zadania. Po zakończeniu zawodów pierwszego dnia zorganizowana była oficjalna kolacja, na której była możliwość zapoznania się z przedstawicielami firm oraz specjalistami pracującymi w automatyce i robotyce. Wszystkie zadania dotyczyły nowatorskich rozwiązań z zakresu automatyki i robotyki, które są na co dzień wykorzystywane w fabrykach.

W czasie trwania zawodów były prowadzone również wykłady na tematy związane z automatyką, robotyką i przemysłem 4.0. Chętni obserwatorzy mogli również porozmawiać z przedstawicielami różnych firm, jak i zapoznać się z stanowiskami używanymi w czasie zawodów.

Jako koło zostaliśmy zaproszeni do udziału przez Macieja Ratajczaka, któremu serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w tych niesamowitych zawodach. Pragniemy również podziękować dr. inż. Robertowi Muszyńskiemu za udostępnienie sali do pracy z robotem FANUC.

Poniżej relacja z Robo Challenge w której miał przyjemność wystąpić członek koła naukowego:

Strona Robochallenge:

Artykuł Politechniki Wrocławskiej: