20 października 2021 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu Robo Challege. Są to zawody traktujące ogólnie o automatyzacji i robotyzacji, organizowane przez firmę FANUC. 

Politechnikę Wrocławską i nasze koło naukowe, reprezentował zespół w składzie: Wiktor Postek, Grzegorz Radziwiłko oraz Jakub Wrona. Kolejni członkowie koła uczestniczyli w wydarzeniu w roli obserwatorów, słuchając prelekcji i korzystając z obecności stoisk prezentacyjnych. 

Na grupę reprezentantów czekały 4 losowe zadania spośród 10 przygotowanych przez organizatorów. Z każdym zadaniem było związane osobne stanowisko, wydzielona cela, w której operował robot. Zakres wiedzy pokryty przez przygotowane stacje był bardzo szeroki, uczestnicy zmagali się z: konfiguracją cobota, skanerami 2D i 3D, konfiguracją systemu DCS (Dual Check Safety), skanerami od SICK, robotem mobilnym, robotami SCARA, procesem szlifowania na robocie przemysłowym i ze sterowaniem robotem z poziomu sterownika PLC Lenze. 

Wydarzenie było świetną okazją do poznania nowych technologii i wgłębienia się w świat robotyki, nawet jeśli ktoś wcześniej nie zajmował się robotami i nie liczył na wygraną. Jeżeli zaś, ktoś czuje się na siłach, to można zmierzyć się ze zdolnymi ekipami z całej Polski. Ostatecznie, zespół reprezentantów Automatyka, połączył jedno z drugim i zajął 3 miejsce na podium, ucząc się przy tym wielu nowych rzeczy. 
Dziękujemy firmie FANUC i partnerom za zaproszenie i świetną organizację. Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie https://robochallenge.pl/

Źródło: https://robochallenge.pl/