Członkostwo w kole naukowym takim jak SNS Automatyk pozwala na spore możliwości rozwoju. Szkolenia, wyjazdy, możliwość poznania i porozmawiania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, wszystko to pozwala na szerokie rozpoznanie w obszarach zawodowych, gdzie kiedyś chcielibyśmy się spełniać. Największe jednak efekty merytoryczne dają szkolenia organizowane przez firmy, które nas wspierają i zależy im na ścisłej współpracy z naszym kołem. Takie szkolenia przeprowadziła dla nas ostatnio nasz główny sponsor – doradztwo inżynieryjne Elemont w oddziale we Wrocławiu. Jest to firma, która od lat jest zajmuje się dużymi projektami inżynieryjnymi w zakresie energetyki, przemysłu i ochrony środowiska. Posiada bardzo bogate w doświadczenie w zakresie instalacji elektrycznych, teletechnicznych oraz systemów automatyki i sterowania. Są to obszary przemysłowe, które dla nas jako automatyków są szczególnie ważne. W związku z tym udało się zorganizować szkolenia w siedzibie firmy, które w obszerny sposób pozwoliły poznać na czym dokładnie polega praca w takiej placówce i jakie zadania oraz ścieżki kariery będą nas czekały jeżeli zdecydujemy się pójść tą drogą zawodową oraz jakich programów i systemów będziemy używać.
Podczas dwóch szkoleń, które dotychczas odbyliśmy pierwsze dotyczyło przedstawienie pracy jako integratora w obszarze automatyki, czyli osoby które realizuje zadania projektowe. Poznaliśmy ich obszerny zakres obowiązków i zadań realizowanych w takich firmach jak Elemont.
W następnych godzinach szkolenia zostały nam przedstawione i opisane technologie i oprogramowania jakich integrator używa. Programy do wizualizacji, łącza komunikacyjne, aparatura dowiedzieliśmy jaką rolę spełniają i w jaki sposób są wykorzystywane. Podczas ostatniego etapy szkolenia został nam przedstawiony praktycznie oprogramowanie SCADA od Asixa. Dokładne pokazane funkcjonalności, opisanie standardów, opis wzorców występujących w SCADA, przygotowanie zmiennych do SCADy za pomocą Excela, opisanie struktur programu, to tylko kilka charakterystycznych informacji, które zostały nam przekazane podczas prezentacji SCADY. Na przykładzie gotowego praktycznego projektu zostały nam zaprezentowane wyniki gotowego projektu przygotowanego w SCADzie, co daje taki projekt, na co trzeba zwracać uwagę, jak porozumieć się z klientem podczas projektowania takiego systemu. Jest to wiedza, której nie da się zdobyć inaczej niż przez doświadczenie. Na koniec mogliśmy spróbować swoich sił przy projektowaniu w takim oprogramowaniu i przekonaniu się na własnej skórze, że jest to jeden z bardziej skomplikowanych systemów z jakim mieliśmy do czynienia.
Podczas drugiego, krótszego szkolenia został nam przedstawiony program do projektowania instalacji – EPLAN. Celem szkolenia nie było nauczenie nas projektowania i obsługi programu, ponieważ nie jest to możliwe przy tak złożonym oprogramowaniu, tylko zaprezentowaniu możliwości programu. Zostały nam przedstawione szablony, podstawowe funkcje, zasady projektowania, sposoby na mądre projektowanie oraz jak tworzyć takie schematy i jakimi normami się kierować. Wszystkie informacje zostały ubrane w odpowiednie uzasadnienia wynikające z doświadczenia pracownika Elemont.
Jest to dopiero początek współpracy z Elemont pod względem szkoleń. Ścisła współpraca i pomoc jaką darzy nas Elemont pozwoliła na ruszenie naszego głównego projektu – linii produkcyjnej. Dzięki szkoleniom planujemy stworzyć do niego profesjonalny schemat elektryczny, przy współpracy
z pracownikiem Elemontu. Prowadzone są rozmowy na temat dalszych szkoleń z których potrafimy tak dużo wynieść.
Dla nas jako studentów są to tak naprawdę jedne z najbardziej wartościowych merytorycznie treści jakich możemy doświadczyć. W przyszłości wybierając naszą pierwszą poważną pracę tak naprawdę wiemy czym się kierować i ścieżka ta będzie nas satysfakcjonowała.
1 komentarz
https://xmc.pl · 1 marca 2024 o 19:58
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂